Nové hudobné CD Kysuckej muziky aj na Jánošíkových dňoch

Kultúra

Na Jánošíkových dňoch v Terchovej bude túto sobotu 27. júla 2013 o 15.00 hod. v Šapite pod amfiteátrom Nad bôrami uvedené do života nové CD Kysucká muzika po našom. CD-čko vynesie do oblohy 37 balónov, ktoré budú reprezentovať 37 miest a obcí Kysúc (okresy Čadca a Kysucké Nové Mesto). Vydá sa tak do sveta ako, kedysi i teraz, mnohí Kysučania, drotári či murári, išli za prácou. Šiestim interpretom Kysuckej muziky bude pritom pomáhať predstaviteľ mladej umeleckej generácie, akademický sochár z Kysúc, Ondrej 4 – Zimka. CD je v exkluzívnom prevedení s knihou textov kysuckých ľudových piesní, ktorých je jedenásť. V úvode CD sa prihovorá Maťo Ďurinda z Tublatanky.

Speváčku ľudových piesní Janku Holeštiakovú a kapelu Veľký dom z Čadce spojila myšlienka, že folklór a rock môžu ísť ruka v ruke a znejú spolu veľmi dobre. Vytvorili formáciu Kysucká muzika. Spracovali viacero kysuckých ľudových piesní zo Starej Bystrice, Horného Vadičova, Turzovky, Makova, Vysokej nad Kysucou, Čadce, Horelice, Zákopčia, Poviny, Kysuckého Nového Mesta, Riečnice a z ďalších kysuckých obcí na folk-rockovú nôtu, ale pohrávajú sa aj s prvkami funku, R&B, soulu, džezu a pod.Svoj album s názvom po našom, ktorý práve držíte, zamerali na oblasť Kysúc a takouto formou chcú aj mladým ľuďom priblížiť pozoruhodnú muzikalitu tohto rázovitého a jedinečného regiónu Slovenska.
Janka Holeštiaková v roku 2009 vydala úspešné sólové profilové CD „Cez ten kraj žilinský“ s ľudovými piesňami z Terchovej, Turca, Kysúc, Oravy a Liptova. Od mladosti pôsobila v rôznych folklórnych súboroch a zoskupeniach ako speváčka a tanečníčka (DFS Turiec, FS Turiec z Martina, FS Ponitran z Nitry, Terchovská muzika Hanuliakovcov, Kysucká muzika). Účinkovala v mnohých krajinách sveta.

Veľký dom má na konte šesť pracovných CD s hitmi ako „Vyznanie“ či „Pátram“. Od svojho vzniku v roku 1992 absolvoval množstvo koncertov a dlhodobo patrí v regióne k predstaviteľom modernej hudobnej scény.

Viac info aj na Facebook stránkach skupiny.

Pridaj komentár