Hudobná skupina Kysucká muzika a jej výnimočný hudobný projekt na CD

Kultúra, Názory

Už pred časom sme sa stretli s tvorbou hudobnej skupiny Kysucká muzika, ale možno z časových dôvodov sme jej nevenovali príliš pozornosť. Trochu na našu škodu. Ak chceme oceniť zaujímavé a prínosné veci z nášho regiónu, práve v tomto prípade si to projekt pozornosť určite zaslúži. Napravíme to teda aspoň teraz s odstupom času, kedy je skupina Kysucká muzika už aj vďaka niektorým podujatiam známejšia. Čím je vlastne výnimočná?

Kysucká hudba dostáva iný rozmer
Pre mnohých ľudí z Kysúc pri otázke na ľudovú pieseň z regiónu nenapadne nič, prípadne zo školských čias si spomenú na Kysuca Kysuca, studená vodička. Je to pravda, že mnohí Kysučania nepoznajú skladby a sú to najmä starší spoluobčania, v koho spomienkach a pamäti zostávajú niektoré zo skladieb. Tak ako kedysi Dobšinský pozbieral rozprávky, aby zostali zachované do budúcnosti, dá sa hovoriť aj v tomto prípade o akomsi archíve starých skladieb z celého kysuckého regiónu, a oživenie tých, ktoré čoskoro mohli zaniknúť. Kysucká muzika je hudobná skupina zložená z niekoľkých hudobníkov. Každý jeden má skúsenosti z iných kapiel a rôznych žánrov. Len pri jednom stretnutí, či presnejšie pri niekoľkých stretnutiach, sa spojili do tejto formácie, aby priniesli žáner, s ktorým väčšina nemala skúsenosti a dala mu celkom iný rozmer. Ľudové piesne dnes neoslovia mladých a predsa skupina zvolila cestu, ktorá bude jednak modernejšia a aj pre mladých zaujímavejšia. V modernom podaní vo folkovom rocku, čiastočne v RnB, a v ďalších žánroch prespievané skladby známe z regiónov tak majú vyššiu šancu uspieť a zaujať. Niet sa teda čomu diviť, že má skupina úspech.

Odrazu aké sú Kysuce bohaté
Musíme priznať, že sme si sami mysleli, že z Kysúc pochádza naozaj len Kysuca Kysuca a možno jedna či maximálne dve menšie skladby, ku ktorým už nie sú známe presné slová, alebo tóny. Kysuce sú nakoniec oveľa bohatšie a stále vedia prekvapiť. Skladieb je niekoľko a tam kde nebol jasný text, pomohli hudobníci, či etnograf. Na CD sa objavujú skladby z Turzovky, z Vysokej nad Kysucou, z Makova, Čadce, Horelice, Riečnice, Starej Bystrice a odrazu je aj kultúrne dedičstvo, ak tomu smieme tak povedať. o niečo viditeľnejšie a jasnejšie.

CD Kysucká muzika, po našom
Názov CD „po našom“ pomenúva neobyčajnú edíciu, ktorú nenájdete v klasickom plastovom obale. Na všetkých, čo siahnu po tomto albume čaká celá knižôčka s textami a pôvode jednotlivých skladieb. Nájdete tam aj fotografie, poďakovania a informácie o skupine. Zaujímavá edícia tak je knižkou a CD zároveň. Aj v našich rukách sme mali možnosť poťažkať si CD, ktoré zároveň považujeme za pekný darček všetkým mladým, aj starším, ktorým niečo hovorí moderný hudobný štýl a majú vzťah k ľudovým piesňam. Takýto darček azda ani nemôže uraziť.

Doplnené:  Vyhrajte toto CD v súťaži na magazíne Zaujimavosti.net

Pridaj komentár