V Čadci kúpalisko skrátka nebude, no v Turzovke si ho postavia o rok

Názory, Šport a zábava

Typické pre súčasnosť nášho mesta. Napriek petícií za realizovanie kúpaliska, napriek opakovaným prosbám verejnosti, napriek snom a žiadostiam o kúpalisku už viac ako 10 rokov, a aj napriek začatiu prác na revitalizácií a rekonštrukcii plavárne, sa nakoniec nepokračuje s dobudovaním vonkajšieho bazéna k plavárni. Neuvažuje sa ani nad malým bazénom pre deti. Čiže žiadne kúpalisko pre Čadcu. Myšlienka a nápad, ktorý by najmä v lete priniesol vysoký úžitok mestu, turistickému ruchu a vôbec by mohol tento nápad priniesť atraktivitu aj v rámci letného vodného šaňtenia pre deti, mladých a rodiny s deťmi, sa pre vedúcich predstaviteľov mesta nezdá ako dôležitá vec. Skrátka akoby mesto nezaujímal názor občanov, peniaze budú presunuté na dobudovanie pešej zóny v miestach Palárikovho domu. Smutné je, že pokiaľ by šlo o pozemok súkromný na niekoho záhrade, plánovanú revitalizáciu a rekonštrukciu by štyria zruční majstri vyhotovili za šialene malý zlomok inak mestom investovanej ceny. Následne by tak nakoniec boli peniaze aspoň na bazén detský.
Sme však z verejnosti, tej verejnosti, ktorej názor nie je podstatný, je neodborný a málo hlasný.

V Turzovke ale kúpalisko bude
V Turzovke premýšľajú inak. Zároveň tým zrejme na seba upútajú pozornosť aj mnohých Čadčanov. Vlakové aj autobusové spojenie s Turzovkou je rýchle a pohodlné. Už teraz sa mnohí aspoň z polovice potešili, že kým Čadca kúpalisko, toľko rokmi vyprosené, ignoruje, v Turzovke sa začne s jeho výstavbou na budúci rok. Vzhľadom na blízke hranice, a viacero obcí, sa dá očakávať vyšší záujem o túto atrakciu. V réžií mesta tak môže ísť o jedného z najväčších, ak nie celkom najväčšieho ťahúna na letnú turistiku. Uvidíme, v každom prípade prajeme veľa šťastia.

Viac informácií o zamietnutí výstavby kúpaliska v Čadci a informácií o začatí stavby v Turzovke nájdete na stránkach Kysuckého večerníka.

Realizácia nápadov nemusí stáť veľa
Z rôznych miest Slovenska sme si už dávno všimli, že mnohé nápady sa dajú realizovať aj za menej peňazí, než nakalkulujú politici, starostovia, členovia mestských a obecných rád a vôbec odborníci. Hoci je slovenským folklórom okrájať si z koláča, kým sa dá, množstvo projektov je možné vybudovať v zápale a vďaka aj dobrovoľníkom pre dobrú vec bezplatne. Stavebný materiál sa dá nájsť pri dobrom hľadaní a pri odbere množstva za dobrú cenu. Len tabuľky vlády a politikov vychádzajú trochu inak, lebo nie je záujem vždy presne ušetriť, ako to poznajú azda všetci Kysučania pri stavbe vlastných domov. V Čadci chýba občianske združenie s vedúcim predstaviteľom s vysokou dôverou. Dobrovoľníkov pre výstavbu aj z odbornej obce, by mohlo združenie nájsť pokojne aj veľmi rýchlo. Pozemok, voda, a licencie, to všetko by nemusel byť problém pri počiatočnom kapitále. Dobrovoľníci podieľajúci sa na výstavbe by mohli mať vstup s výraznou zľavou doživotne. A preto by sa oplatilo podieľať manuálne pri stavbe a úprave okolia. Hlásim sa ako prvý. Našli by sa aj sponzori, ktorým by bol venovaný reklamný priestor na oplotení ešte pred výstavbou a podieľali by sa tak na financovaní výstavby. Škoda, že Čadca, ako malé mesto, musí so všetkým čakať práve na „mesto“ a politiku. No hovorí sa predsa aj krásne príslovie „Čo si človek nespraví sám, to nemá!“.

Pridaj komentár