Ruina budovy školy Andreja Hlinku, smutný na ňu pohľad

Problémy

V blízkosti barokového kostola Sv. Benedikta v Čadci smerom na novovybudované cestné pripojenie pripojené z obchvatu sa celé desaťročia nachádza budova Základnej školy Andreja Hlinku. Dnes nepochopiteľne ruina s vybitými oknami a zanedbanou fasádou, pričom srdce zaplače najmä ak sa s miestom spájajú príjemné spomienky a význam budovy predsa nemôže pripadnúť vandalom.
Mnohí Čadčania si toto miesto spoja buď s vlastným vzdelávaním, alebo čakaním na autobusovej na zastávke „za kostolom“. Každý veľmi dobre vie najmä vďaka buste, že na tewjto škole pôsobil aj spisovateľ Peter Jilemnický. Nebol čadčianskym rodákom, narodil sa v Letohrade a zomrel v roku 1949 v Moskve ako 49 ročný. Počas pôsobenia sa však objavil v Čadci na tejto konkrétnej škole, jeho busta dodnes skrášľuje budovu, ktorá nemá zamknuté brány a vstúpiť k nej môže hocikto.

Základná škola Andreja Hlinku

Narušený je aj plot školy postavený z vypálených štvorcov tehlového materiálu v tvare slzičky. Vylámali ich hneď vedľa miestnej zastávky. Niekoľko okien je rozbitých, z cesty je možné vo vnútri rozpoznať steny pre tabule, no ako v každej škole, aj tu sa nepochybne nachádza viacero pokladov a sentimentálnych predmetov, možno aj učební s pomôckami, spomienkami a podobne. Rozsiahla budova namiesto využívania pre krúžky, voľnočasové aktivity, pomoc iným, alebo len využitie na prenájom bez zničenia charakteru školy, chátra. Pre jej záchranu sa nerobí nič. Práve tento stav však stojí oveľa viac ako prípadný prenájom a snahy o záchranu, či zakonzervovanie.

Sklamaná reakcia vyplýva z návštevy tohto miesta po 4 rokoch a 4 mesiacoch.

Pridaj komentár