Ropa v Korni

Zatiaľ čo vo svete pojem ropa patrí v od apríla 2010 medzi oveľa viac vyhľadávané výrazy ako pred tým vďaka veľkej ropnej katastrofe, napríklad priamo na Slovensku, dokonca na Kysuciach nám pojem ropa nie je cudzí. V obci Korňa totiž vyviera ropa a vyteká svojim malým jarčekom priamo do potoka. Hoci len v malom množstve, no i tak sa ropa dostáva do vody. Napriek prítomnosti ropy však v miestnych potokoch rýb značne neubúdalo. Táto rarita je prírodným úkazom a európskou ojedinelosťou, rovnako tak, ako pieskovcové gule z Milošovej.

História a súčasnosť:
Ropný prameň sa nachádza vo svahu kopca, len niekoľko pár sto metrov od hlavnej cesty prechádzajúcej obcou Korňa a pri osade Muchovci. Neprehliadnete toto miesto aj vďaka tabuliam upozorňujúcim na miesto. Poľnou cestou, po ktorej sa občas preženie nejaký traktor, sa dá malou pár minútovou šlapanicou dostať k drevenému oploteniu a prechodu k ropnému prameňu. Že ide o prírodnú pamiatku národného významu vás upozorní ceduľa. Miesto bolo za prírodnú pamiatku vyhlásené až v roku 1984. Dovtedy o ňom vedelo široké okolie, chodili si sem naši predkovia namáčať handričky, ktoré používali na svietenie, občas si niekto nabral do vedra, aby mal na rozkúrenie dreva dosť zapáchajúcej tekutiny, bez toho aby si svojho času ľud uvedomoval, že táto tekutina môže vo svete za veľa. A ak sa o nej dozvie svet, zmení tento kraj na nepoznanie. A veru stalo sa, že miesto vyvolalo rozruch medzi ziskuchtivými jedincami a pokúšali sa vybudovať vrty, zistiť viac. Naozaj dokonca jeden vrt fungoval a čerpal ropu, avšak vo veľkom sa nikdy s ťažbou nezačalo, pretože ložisko nie je tak veľké, aby sa dalo využívať a aby sa vôbec oplatilo začať s veľkou ťažbou „čierneho zlata“. Pokusy o ťažbu prebiehali v okolí od 19 storočia po II. Svetovú vojnu keď aj Nemci sa pokúšali dostať zo zeme nejakú tú ropu. Ťažiť sa pritom pokúšali na viacerých miestach a aj na susednom náprotivnom svahu. Dnes po týchto pokusoch našťastie zostali len historické zmienky a charakter krajiny a pokojnej dedinky nepoznačila žiadna nebezpečná ťažba a vyvlastňovanie pozemkov. Neďaleký vrt, ktorý slúžil ako sme písali na ťažbu menšieho množstva ropy, je kilometer a pol hlboký. Nachádza sa tu aj vrt pre plyn. Miesto je však ohradené a v súčasnosti sa čaká len na výskum, či je možné tento plyn použiť pre plynofikáciu obce. Dokážeme si predstaviť, aké úžasné by to pre obyvateľov bolo, využívať plyn z vlastnej zeme na vykurovanie… aj keď nie je nič tak jednoduché ako sa zdá. Možno sa niečo také naozaj naplní, možno celú vec čaká ešte mnoho čakania a ďalšie možno patrí aj plynu, ktorého nemusí byť toľko vhodného na vykurovanie. Uvidíme.

Podľa chemických analýz a podľa reportáže z TV JOJ ide o veľmi kvalitnú ropu s bohatým podielom minerálov, ktorá by vo väčšom množstve znamenala naozaj zlatú baňu.

Fajčiari nech sa so zapálenou cigaretou nepribližujú. Uhasiť horiaci výver ropy bolo nedávno veľký problém a ide aj o priestupok, ktorý sa rýchlo vyšplhá na trestný čin. Občas sa na povrch dostane aj samovznietivý metán, ale to je ojedinelosť. Aj on môže spôsobiť najmä v teplom počasí zapálenie výveru. Preto treba byť opatrný. V žiadnom prípade sa však netreba báť nejakého výbuchu alebo otravy. Ropa nedokáže vybuchnúť, rovnako tak ako benzín, pokiaľ sa nedostaví vysoký tlak. Filmy trochu zavádzajú ak vidíte haváriu a okamžite aj výbuch. Veď kde by sme boli na diaľniciach a v dedinkách v stromoch a v cudzích plotoch, ak by to bola pravda?

Pridaj komentár