Milošová Megoňky

Svetová rarita, ktorej ľudia nevenujú príliš veľkú pozornosť. Ale to je škoda. Pieskovcové gule sú jedinečný útvar, ktorého podobnosť by sme na svete našli vraj len niekde v Južnej Amerike. Aspoň toľko hovoril výklad jedného učiteľa pred 15 rokmi pri školskom výlete sem. Pieskovcové gule majú tvar gule, nejde len o snahu podobnosti, mohli by sme ňou gúľať. Niektoré, ako tie v Klokočovskom skálí sú veľké len ako futbalová lopta, ide s metrovým polomerom tvoria tie hlavné, ktoré sú dôkazom presnej gule. Vznikli vraj kotúľaním horniny z obrovských vrchoch po mäkkom povrchu, ibaže týmto sa podarilo pretrvať milióny rokov. Objavili sa len náhodou. Kedysi sa tu začalo s ťažbou kameňa. Kameňolom sa postavil na dostupnom mieste pre autá aj pre ich opracovanie. Všetko však zastavil tento nález, ktorý bol prekvapením aj pre samotných robotníkov. V tom čase sa predpokladalo, že sa vytvorí niečo pre ich záchranu. Myslím že okrem pár informácií, zastavení ťažby a potom neskoršej ohľaduplnosti miestnych sa pre ne nespravilo veľa. Nič menej, sú však pekným spestrením slovenských rarít a aj tých kysuckých. Vstup je mimochodom samozrejme zdarma. V okolí je mnoho rodinných domov aj starších domčekov, ale kanceláriu sprievodcu by ste tu hľadali márne. Nič vám nebráni vo vlastných záberoch.

 
Milošová Megoňky Čadca - Pieskovcové gule
 

O guliach:
Ľudia si ich po objavení bežne brali domov na záhrady ako dekorácie. Ešte sa vtedy ani nevedelo, že ide o svetovo významný objav z hľadiska geológie, ktorého poškodenie je možné trestať, aj keď ľuďom to, stručne a jasne, bolo jedno. Jedna z gúľ bola venovaná do poľského partnerského mesta Zywiec, kde ju umiestnili do sochy a tvorí tak zaujímavú kombináciu. Dnes je akékoľvek ďalšie rozkrádanie, rozdávanie a oddeľovanie gúľ zakázané.

Ako sa k nim dostať?:
K pieskovcovým guliam to nie je ďaleko ani z autobusu, a vlastne ani nie z cesty. Najlepšie však je možné Megoňské gule považovať za skvelý cieľ pre cyklotúry. V okolí lomu je všade na okolo les. Vhodný na hubárčenie aj len letnú túru. Dovolím si pripomenúť, že tu vedú aj poľné cestičky do Poľska. V podstate, hneď nad kameňolomom, možno také miestami len dva metre, či jeden, je už stĺpik ohraničujúci poľské hranice. Na stĺpiky s ohraničením poľsko-slovenských hraníc narazíte aj pri cestičkách vedúcich k lomu zprava. V zahraničí rastie tá istá tráva aj stromy ako u nás… Pre školou-povinné duše, čo neboli v zahraničí môže byť zábava preskakovať z Poľska na Slovensko. Aspoň kedysi bola, keď ešte existovali hraničné kontroly. ne je nutné uvádzať všetky citácie a zdroje bezpodmienečne.

Ako k nim autobusom? – Spojom Čadca – Milošová – zastávka Megoňky. Keby náhodou ste ich nezazreli v kameňolome už zo zastávky, potom choďte trochu ďalej a hľadajte, alebo ak sa stále nedarí, spýtajte sa miestnych.

Ako sa k nim dostať bicyklom? Jednoducho. Zaberie vám to viac než polhodinku a ak sa nebudete náhliť, tak hodinku z Čadce. Cesta na Milošovú vedie cestou okolo Tatrovky popri hlavnej železničnej stanici smerom na Svrčinovec a odbočíte prvým hlavným cestným ťahom, ktorý bude viesť smerom doľava (v podstate vzdušnou čiarou súbežne s tou dlhou cestou s pumpou popri Kysuci). Ak chcete, nemusíte ísť po hlučnej ceste, neďaleko mosta so semaformi za železničným prechodom Makovských spojov je mostíkový prechod na druhý breh pre chodcov aj cyklistov. Niekde tam za plotom vo dvore sme kedysi mohli nájsť jednu takú pieskovcovú guľu, ktorú tu mali postavenú, len zrejme ju dali preč. Je celkom možné že zo zákonných dôvodov. Tam kam sa teraz dostanete vedie aj cesta, len pozor na sklo, ktoré sa „sezónne“ objavovalo vždy ako na potvoru na tom väčšom moste, ktorý vás vráti naspäť na správny breh Kysuce. Prejsť si to tak môžete rovno na Milošovú. Po hlavnej ceste prechádzate klasickou dedinkou, viac menej tu skratky zo začiatku nie sú. Že ste v Milošovej, by vás mala upozorniť aj ceduľa s názvom obce. Začiatok cesty medzi Svrčinovcom a Milošovou bol kedysi známy umelými jazierkami, ktoré možno tak pred 4 a viac rokmi už zasypali bagre. Kým tam ale boli, tak sa tam občas našli nejakí odvážlivci schopní to preplávať. Aj pre toto riziko však zmizli. Pokračujeme ďalej Milošovou…
V obci sa nachádza jedno údolie, ktorým prechádza aj hlavná línia obce. Bicykel tu naberie veľkú rýchlosť, takže pozor na dobré brzdy a tiež pozor na dobrý prevod hneď pri začiatku stúpania. V strede rapídneho stúpania po hlavnej ceste je odbočka vľavo, ktorá vedie k vodnej nádrži. Ide o priehradu, kde chodia rybári, z jednej strany obklopenú lesom smrekovým, z druhej strany malým lesíkom listnatým. Človek by nepovedal, ale nájde skôr hríby v tom malom ako veľkom. Popri nádrži vedie poľná cestička až nahor k starším domom a milými ľuďmi. Pokračujte ďalej, až sa bude cestička križovať s inou lepšou štrkovou a tá bude smerom na pravo navádzať až priamo k pieskovcovým guliam.

Alebo neodbočujte k vodnej nádrži a nechoďte okolo nej. Pri vodnej nádrži sa totiž môžete zdržať. Ak by ste ale pokračovali prudkým stúpaním ďalej a ďalej, už by ste skoro narazili na autobusovú zastávku Milošová Megoňky, niekoľko domov a už z nej viditeľný kameňolom, ku ktorému sa prechádza malou prechádzkou a vedie k nemu aj cesta pre nákladné autá, ktorá dnes neplní svoj účel.

Radi by sme poprosili, aby žiadna súčasť, text, ani fotografia z tohto článku a celého webu nebola ďalej publikovaná a používaná bez vedomia a súhlasu autorov. Je prísny zákaz akákoľvek manipulácia s materiálmi z tejto stránky a článku. Pri využití faktov a informácií pre školské práce je nutné uviesť zdroj týchto informácií bezpodmienečne. Podľa novely zákonov týkajúcich sa školských prác, diplomoviek, rigoróziek a podobne je nutné uvádzať všetky citácie a zdroje bezpodmienečne.

 
Milošová Megoňky Čadca - Pieskovcové gule
 

Milošová Megoňky Čadca - Pieskovcové gule

Milošová Megoňky Čadca - Pieskovcové gule

Milošová Megoňky Čadca - Pieskovcové gule

Milošová Megoňky Čadca - Pieskovcové gule

 

Pridaj komentár