Palárikova ulica

Najznámejšia ulica v Čadci je nepochybne ulica Palárikova. Vedie od centra mesta až po Nemocnicu s poliklinikou nachádzajúcu sa pod Kyčerkou. Palárikova ulica dostala meno podľa Janka Palárika, Rakovského rodáka na ktorého počesť sa ročne koná aj Palárikova Raková, kultúrna slávnosť a jeho rodný dom je v obci Raková vidno z cesty aj s pamätnou bustou.

Palárikova ulica Čadca zeleň

Ulica Palárikova je v posledných rokoch poznamenaná rôznymi zmenami. Neustále prebiehajú rekonštrukčné práce najmä v oblasti ulice Malej, kde by sme našli kedysi mäsokombynát, pub, počítačový obchod, predajňu elektra a cestovnú agentúru, mimo iných predajní. Predajňu mäsa však nedávno vystriedala značková predajňa poskytovateľa telekomunikačných služieb. Oproti je Hotel Tatra, ktorý je pre mnohých Čadčanov záhada. Volá sa hotel, aj keď by ste v ňom ubytovanie hľadali márne. Ďalej smerom z centra by sme našli tržnicu, značkové predajne, drogérie a ďalšie a Ďalšie obchody. Kedysi bola hlavnou ulicou pre obchodníkov a jarmoky. Cestný ťah v jej strede bol však v deväťdesiatych rokoch obmedzený a vytvorila sa pešia zóna. Tá sa stala bezpečnejšou aj pre chodcov, ktorí si oveľa viac potom túto ulicu obľúbili.
Palárikova ulica Čadca Pub 501 v rekonštrukcii

Fontána:
V neúplnom strede, akoby na križovatke trasy začiatku a konca Palárikovej, a smeru trasy od Domu Kultúry po Kysuckú knižnicu, sa nachádza fontána. Slávna Čadčianska rybička vyzerá ako vrtuľa z lode, iným pripomína mimozemšťana, ale presný tvar nepozná nikto. Mnohým ľuďom, mladým a potom najmä starším sa tento nápad nepáčil. Klasické fontány zo známych miest majú síe iné tvary, no tvar fontán ide s dobou a cikajúceho panáčika by istotne do Čadce nedal nikto. Popravde, našli by sme ešte stovky ľudí, čo sa im vyslovene tvar fontány nepáči, ale viac menej si už všetci zvykli. Horší šok bol za konci pešej zóny v podobe sochy, o ktorej sa taktiež príliš dobrého v názoroch nedozviete. Moderné umenie dokáže byť krásne, lenže u mnohých len vtedy, ak má nejakú podobu, zmysel alebo účel.
Palárikova ulica Čadca

 

Palárikova ulica:
Budova, ktorá zažila svoju slávu a potom akoby za trest (nevedno vlastne aký) mala schátrať a upadnúť do zabudnutia a popola. Budova sa stala pred niekoľkými rokmi skladom pre čínsky tovar. Za primátorovania Anny Malíkovej Belousovej sa do mesta dostalo viacero čínskych obchodov, dokonca na čelnej strane hotela Lipa dlho svietila nepekná reklama čínskeho obchodu s lacným tovarom. Lenže v jednu májovú noc roku 2004 Palárikov dom zhorel do tla. Celé mesiace z neho zostávali len múry so vstupnými dverami a sutiny ktoré sa len veľmi pomaly odpratávali a stav sa menil z horšieho na menej horšie až sa napokon zastavil. Palárikov dom vyhorel podľa rôznych zdrojov skratom elektrického vedenia, ale vo verejnom názore sa všetci prikláňajú k úmyselnému požiaru. Čínsky tovar je priveľmi náchylný na vznietenie, najmä pre vyšší obsah plastov, horľavých látok a chemikálií používaných v textilnej výrobe.

Pridaj komentár