14. mája 1990 navštívila Matka Tereza Čadcu a prvý Rehoľný dom

Zaujímavosti

Čadca je oveľa významnejšia, než si často krát dokážeme predstaviť. V histórii sa dostala do povedomia a svetových cirkevných médií. Príležitosťou preto bolo otvorenie prvého rehoľného domu v Československu rehole Matky Terezy. Rehoľný dom Misionárok kresťanskej lásky práve v Čadci otvorili v roku 1990 a výnimočné to bolo najmä pre osobnú účasť zakladateľky rehole, ktoré jej ako veľmi skromnú a obetavú schválil samotný pápež.

Matka Tereza, wikimedia

Matka Tereza v Čadci

14. mája 1990 prišla Matka Tereza na pozvanie Mons. Jána Ch. Kardinála Korca aj k nám. Nechala u nás niekoľko misionárok, ktoré ďalej pomáhali chorým a umierajúcim. Veľké zvítanie s ľuďmi a svätá omša sa konali na Námestí Slobody pred kultúrnym domom, pričom Čadca prilákala široký záujem aj z Poľska a Čiech. Ľudia vtedy stáli aj na tráve, v širšom okolí a dianie sledovali aj zo striech a všetkých možných okien, ktoré umožnili vtedy dohľad až sem. Po necelých desiatich rokoch sa charita presťahovala do Žiliny a v Čadci zostala prevádzka Domu charity sv. Gianny s menším pôsobením. Nachádza sa na Kukučínovej v ulici v širšom centre mesta.

Matka Tereza

Narodila sa v macedónskom Skopje ako Agnes Gonxha Bojaxhiuová 27. augusta 1910 v rodine albánskeho obchodníka. Študovala v Londýne a od roku 1928 pôvodne pôsobila v reholi loretánskych sestier v Írsku. Neskôr pôsobila v Indii, kde prijala meno Tereza. V roku 1948 dostala ako sama povedala z Božieho vnuknutia nápad založiť vlastnú rehoľu. Schválená pápežom vznikla v skromných podmienkach. Len s náhradnými šatami, málom peňazí a v sprievode dvoch sestier v roku 1950 založili prvý dom v indickej Kalkate. Dodnes stojí a funguje ako hospic pre chorých a umierajúcich s názvom Nirmal Hrdaj bez rozdielu vierovyznania. Mimo Indiu bol prvý dom založený vo Venezuele o 5 rokov neskôr a až v roku 1990 prvý v celom Československu práve v Čadci. Zomrela 5. septembra 1997 v Kalkate. V roku 2016 ju má pápež František vyhlásiť za svätú pre dva dokázané zázraky.

Foto: https://sk.wikipedia.org/wiki/Matka_Tereza

Pridaj komentár