Vychylovka

Vychylovka je pre všetkých Kysučanov významné múzeum, zachovávajúce pre budúceho generácie spôsob života v typických kopaničiarskych obydliach. Zachováva pôvodné domy, hospodárske budovy ale aj kostolík z obcí z Kysúc. Niekoľko domov je aj zo zatopenej Riečnice, ktorá musela ustúpiť výstavbe vodnej nádrže v Novej Bystrici.

Vychylovka

Obe významné kultúrnohistorické pamiatky ležia na jednom území a tvoria tak jeden celok, ktorý každoročne láka tisícky návštevníkov. Miestnych obyvateľov, pre ktorých je občas Vychylovka niečo ako vlastná Mekka, ktorú musí miestny navštíviť, nech vie, čím je ich rodisko a domovina výnimočná. Azda ani nenájdete na Kysuciach niekoho, čo by múzeum nepoznal, alebo osobne nenavštívil. Základné ale aj umelecké a stredné školy smerujú svoje exkurzie aj na toto miesto. Čo naozaj poteší, je záujem zo strany nemeckých, rakúskych, poľských a českých turistov. Skanzen vo Vychylovke nie je celkom najväčším na Slovensku, no má výnimočnú atmosféru a svoju originálnu železničku pretínajúcu práve spomínaný skanzen.

Lesná železnička
HLÚŽ – Historická lesná úvraťová železnica spolu s oravskou časťou železnice tvorí bývalú kysuckooravskú lesnú železnicu. Takmer 11 km dlhý úsek železnice je v súčasnosti národnou kultúrnou pamiatkou Slovenskej republiky. Veľmi cennou je časť úvraťového systému so stúpaním na krátkom úseku, pričom tento systém je jeden z dvoch jediných zachovaných v celej Európe. Ako súčasť železnice sa predstavuje aj niekoľko exponátov, ktoré možno v areáli skanzenu nájsť v blízkosti koľajiska.

Neoficiálne stránky o Vychylovke môžete nájsť aj na adrese
www.vychylovka.sk

Video zo skanzenu
Mlyn a píla z Klubiny s pohľadom na lúku a kaplnku

Historická letná úvraťová železnica

Lokomotíva pred nástupišťom v plnej kráse

Kedysi lesná úvraťová železnica prechádzala oveľa väčším územím a viac siahala do doliny. Špeciálne úzke koľajisko vystavané špeciálne pre menšie lokomotívy však neskôr muselo ustúpiť modernizácií, výstavbe ciest, obydlí, aj dobe. V súčasnosti sa lesná úvraťová železnica nachádza v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke Novej Bystrici ako jedna z hlavných turistických atrakcií východných Kysúc.

Viac informácii si pozrite o Vychylovke na odkaze nižšie.

Pridaj komentár