obec Klubina

KlubinaMenšia obec, susediaca s katastrami obcí Zborov nad Bystricou, Stará Bystrica a Oščadnica, v okrese Čadca. Pomenovanie obce nie je presne vysvetlené, ale celkovo sa odvíja od názoru – Klub, skupina, hlbina. Obec je totiž vybudovaná a leží v doline v jednej kope, neroztrúsená po kopcoch. Neskoršia podoba obce sa už samozrejme dostáva aj na druhý breh rieky, kde sa nachádza aj futbalové ihrisko dostupné cez pevný železný most a niekoľko domov. Je teda celkom možné, že názov Klubina vznikol aj pre slovo „klub“ pre viacero domov postavených na jednom mieste, a vďaka slovu „hlbina“ mohla dedinka svoje meno len potvrdiť. Nech však bol pôvod akýkoľvek, obec je pokojná, ničím extrémne poznačená s hlavnou cestou prechádzajúcou východnou časťou okraja obce vo svahu vo výške, takže z cesty je pohľad na celú dedinku nižšie. Smerom od Čadce takmer pred koncom obce sa nachádza križovatka, ktorá rozvetví cestu na hlavnú a vedľajšiu, prechádzajúcu už Starou Bystricou. Ešte pred križovatkou však je pravouhlá cesta doľava vedúca do Kubiny, do oblasti u miestnych známej pre bohatú prírodu, lesné plody a podobne. Taktiež však prírodu divokú a to v pravom slova zmysle. Obec nemá svoju poštu, preto využíva PSČ a poštové služby susednej obce Stará Bystrica.

Z histórie:
Prvá písomná zmienka obce sa datuje do roku 1367. Súčasný cintorín bol v obci založený v roku 1811. Drevená zvonica pri ňom odvtedy stojí dodnes. Baroková cibuľová zvonica sa zvonom rozozvučnila až po dosadení zvonu o rok neskôr a to po
posvätení biskupom. Pri úmrtí ale aj pri zvoniacich časoch sa používa dodnes. V súčasnosti má miestny cintorín nový dom smútku. V obci sa nachádza niekoľko prícestných krížov, ako aj jeden pri základnej škole. Základná škola poskytuje vzdelanie žiakom základného stupňa. Vďade navôkol je pritom viacero rodinných domov, len niekoľko metrov od základnej školy sú potraviny Jednota. Západnou hranicou zastavanej časti obce preteká rieka Bystrica z juhu na sever ďalej obcou Zborov nad Bystricou. Ešte nedávno sa v obci stretávali susedia, ktorí spoločne prali koberce v rieke.

V obci stál drevený vodný plyn používaný na mletie múky. Ten sa dnes nachádza v skanzene vo Vychylovke ako jedna z najväčších atrakcií. Kedysi tu bola aj teheľna.

Vzdialenosti miest vzdušnou čiarou:
Lodno (okres Kysucké Nové Mesto) – vzdušnou čiarou 3 km
Zborov nad Bystricou (okres Čadca) – vzdušnou čiarou 3 km
Stará Bystrica (okres Čadca) – vzdušnou čiarou 4 km
Dunajov (okres Čadca) – vzdušnou čiarou 5 km
Krásno nad Kysucou (okres Čadca) – vzdušnou čiarou 5 km
Kysucký Lieskovec (okres Kysucké Nové Mesto) – vzdušnou čiarou 6 km
Radôstka (okres Čadca) – vzdušnou čiarou 6 km
Ochodnica (okres Kysucké Nové Mesto) – vzdušnou čiarou 7 km
Povina (okres Kysucké Nové Mesto) – vzdušnou čiarou 8 km
Nová Bystrica (okres Čadca) – vzdušnou čiarou 8 km
Oščadnica (okres Čadca) – vzdušnou čiarou 9 km
Lutiše (okres Žilina) – vzdušnou čiarou 9 km
Kysucké Nové Mesto – vzdušnou čiarou 10 km
Dolný Vadičov (okres Kysucké Nové Mesto) – vzdušnou čiarou 10 km
Horný Vadičov (okres Kysucké Nové Mesto) – vzdušnou čiarou 10 km
Lopušné Pažite (okres Kysucké Nové Mesto) – vzdušnou čiarou 10 km
Radoľa (okres Kysucké Nové Mesto) – vzdušnou čiarou 10 km

Obecný úrad:
Starostka: Božena Poliačková
Tel.: 041/4395123  Mobil: 0908 059617
IČO: 00314056
Adresa:   Klubina 67, 02304

Stránkové dni:
PO: 7:00 – 15:00 hod
UT: nestránkový deň
ST: 7:00 – 17:00 hod
ŠT: 7:00 – 15:00 hod
PI: 7:00 – 13:00 hod

Pridaj komentár